|
Informace o nabídce na finančním trhu
Upozornění: Věnujte prosím pozornost datu vytvoření článku. Informace mohou být zastaralé a nemusí odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

RPSN

Publikováno: 11.4.2015

RPSN, neboli roční procentuální sazba nákladů je vyjádřena v procentech a dává nám informaci, kolik nás dohromady bude daná půjčka stát za 1 rok. Tento údaj nám výrazně pomůže při určení, která půjčka vychází nejlevněji a dá se říci, že je to daleko přesnější údaj, než například úroková sazba.

Vědět, co je to RPSN je při uzavírání půjček víc než vhodné. RPSN v sobě zahrnuje součet všech plateb, které za půjčené peníze bance nebo nebankovní společnosti (případně soukromé osobě) zaplatíme. Kromě úrokové sazby půjčky jsou to zejména poplatky za vedení úvěrového účtu, poplatky za splátky, poplatek za vyřízení půjčky apodobně. Samozřejmě ne každá půjčka musí tyto poplatky mít, ale pokud tam jsou, do RPSN se započítat musí.

Rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou

Mnoho společností se snaží nalákat své klienty na minimální úrokovou sazbu, ale až při porovnání RPSN těchto půjček můžeme jasně vidět, které půjčky jsou výhodné a které nikoli. Čím vyšší RPSN tím je půjčka méně výhodná.

V současné době platí zákon, který nařizuje, aby na všech reklamách na půjčky a úvěry, kde se uvádí úroková sazba půjčky, bylo uvedeno také RPSN. RPSN je tedy údaj, který Vám musí poskytovatel půjčky sdělit. Pokud tak učinit nechce nebo nedokáže, jedná protiprávně a v tom případě raději vyhledejte jiného poskytovatele.

RPSN = měřítko výhodnosti půjčky

RPSN je vlastně norma, díky které se dá jednoznačně porovnat cenová výhodnost půjčky. Můžeme takto srovnat půjčky napříč celým finančním trhem a porovnat mezi sebou produkty bank a nebankovních společností. Můžeme navzájem srovnat například hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, spotřebitelské úvěry, konsolidace apodobně.

RPSN ovšem nemusí být vždy to podstatné

Ale pozor - RPSN nám udává pouze finanční výhodnost nebo nevýhodnost půjčky. Pokud je pro nás u půjčky nebo úvěru důležitější například rychlost nebo snadná dostupnost, bude pro nás z tohoto pohledu výhodnější nebankovní půjčka s vyšším RPSN, ale dostupnější a ihned, než bankovní půjčka s výhodnějším RPSN, ale méně dostupná a zatížená větší administrativou.

To ovšem nikterak neshazuje důležitost RPSN - to je jednoznačným ukazatelem finanční vyhodnosti dané půjčky.Doporučujeme

Na Maxi-půjčky.cz Vám poradí, jak si vybrat tu správnou půjčku.

Nemáte příjem nebo svůj příjem nemůžete doložit? Přečtěte si více o půjčce bez doložení příjmu.

Naše tipy

– Potřebujete-li nebankovní půjčku do jednoho dne od podání žádosti, mohly by Vás zajímat nebankovní půjčky do 24 hodin.

– Jednou z nebankovních půjček na našem trhu je Cetelem půjčka.

– Největší bankovní dům u nás - Česká Spořitelna - nabízí svým klientům výhodné půjčky České spořitelny.

© 2015 Půjčka50000-ihned.cz, všechna práva vyhrazena

Vezměte prosím na vědomí, že prozovovatel těchto internetových stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů.
Web Půjčka50000-ihned.cz má pouze informativní charakter.